WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba

Yemenici Niyazi Usta Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş zanaatlarından biri olan yemeniciliğin Türkiye’de canlı tutulması ve dünyaya tanıtılması vizyonu ile yola çıkmış aynı zamanda babası da köşger(yemeni ustası) olan bir yemeni ustasıdır.600-700 yıllık bir geçmişe sahip olan yemeni, her ne kadar bölgemize köken olarak Halep taraflarından gelmiş olsa da, bu toprağın insanları tarafından üretilip geliştirildiğinden artık Anadolu kültürünün özgün bir parçasıdır. Anadolu’nun zenginliğine zenginlik katan bu kültürün yaşatılması ve yeni kuşaklara tanıtılması amacıyla ömrünü köşgerliğe vermiş ancak 2014 yılında vefat etmiş olan Niyazi Usta (Mehmet Niyazi Kalemci) oğlu vasıtasıyla vizyonunu devam ettirmektedir. Babasından bu zanaatı devralan Cihangir Usta çok küçük yaştan başlayarak babasının yanında köşgerliği öğrenmiştir.Şimdi ise her kesime hitap edebilmek için geleneğin yanına modernliği de katıp Gaziantep de yemeniciliğin en genç ustası ünvanıyla üç kuşaktır geleneği sürdürmektedir…

 

Gaziantep yemeni olarak da bilinen bu işletmede imal edilen  ürünler;

  •              İç astarına, tabanına, ipliğine kadar doğal olup hiçbir sentetik malzeme içermemektedir ve tümüyle el yapımıdır.
  •             Yemenilerimizdeki iki deri arasında bulunan çiriş denilen bitki vücuttaki statik elektriğin atılmasını sağlayarak vücudun rahatlamasına yardımcı olur.
  •             Yemenilerimiz kesinlikle terleme ve koku yapmaz. Aksine ayak ve parmak aralarındaki mantarı tedavi eder ve yeniden oluşumunu önler.

Tüm bu özellikleri ile Gaziantep Yemeni rahatlığı, sağlığı ve doğallığı tüm ürünlerinde barındırarak farklılaşmaktadır.